(c) Graphicstock

Země mohla mít vodu i bez komet a asteroidů

Podle nejrozšířenější představy přinesly většinu vody na Zemi (i na další vnitřní planety Sluneční soustavy) komety a asteroidy během éry velkého bombardování a dalších kolizí. Nové studie publikované v Science naopak tvrdí, že Země mohla být mokrá od svého počátku, protože vodu obsahoval už materiál, z něhož se planeta formovala.
Analýza tzv. enstatitového chondritu ukázala, že vázané vody obsahuje dostatek. Po různých přepočtech (na hmotnost atd.) to vychází na minimálně trojnásobek vody, než je v současných pozemských oceánech, pravděpodobně mnohem více. Tento typ meteoritů by přitom svým složením měl maximálně odpovídat materiálu, z něhož vznikla vnitřní část Sluneční soustavy – to se usuzuje kvůli tomu, že se v nich vyskytuje podobný poměr izotopů kyslíku, titanu a vápníku. Až dosud se kupodivu předpokládalo, že enstatitové chondrity jsou prakticky suché a utvářely se blízko Slunce. Nová analýza také ukázala, že tento typ meteoritů se Zemi velmi podobá i z hlediska izotopového složení vodíku a dusíku. Stejně tak enstatity jsou proto zřejmě i zdrojem dusíku v pozemské atmosféře.
Problém enstatitů je v tom, že se jich jen velmi málo dochovalo nedotčených. Autoři výzkumu (mj. Laurette Piani z Centre de Recherches Petrographiques et Geochimiques v Nancy a Lionel Vacher z Washington University v St. Louis) uvádějí, že proto pečlivě vybrali vzorky k analýze – tak, aby nešlo o meteority, do nichž se voda dostala až na Zemi. Množství vody v meteoritech bylo stanoveno kombinací standardní hmotností spektrometrie a hmotnostní spektrometrie sekundárních iontů.
Samozřejmě přímo při svém vzniku byla Země příliš horká na to, aby zde voda kondenzovala, ale oceány se mohly objevit už brzy poté. Vzhledem k různým kataklyzmatickým událostem v raných dějinách Země se mohly ještě několikrát vyvařit a znovu obnovit.

L. Piani el al., „Earth’s water may have been inherited from material similar to enstatite chondrite meteorites,“ Science (2020). DOI: 10.1126/science.aba1948
„The origins of water,“ Science (2020). DOI: 10.1126/science.abc1338
Zdroj: Washington University in St. Louis / Phys.org a další

Poznámky:
Enstatit je křemičitan hořečnatý Mg2Si2O6; enstatitový chodrit je druhým nejběžnějším typem chondritů vedle uhlíkatých (ty jsou však častější). Chondrity dle Wikipedia.cz.
Hmotnostní spektrometrie sekundárních iontů: analýza složení povrchů pevných látek a tenkých vrstev pomocí vyprašování povrchu bombardujícími ionty a shromažďováním a analýzou vyražených sekundárních iontů. (Wikipedia.cz)

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *