Nově připravený cluster atomů zlata svou strukturou připomíná velké uhlíkové molekuly. Povrch je tvořen 20 atomy, uvnitř je dalších 12 atomů zlata. Atomy zlata zvenku stabilizují amidové (bipyrydilamido ligand – dpa) a fosfanové (trifenylfosfan ligand – Ph3P) skupiny. Celý vzorec sloučeniny pak zní: [Au32(Ph3P)8(dpa)6]+[SbF6−]2. Strukturu dokázali Jun Li a Quan-Ming Wang (Tsinghua University, Peking) určit kombinací teoretických výpočtů a analytických metod.
Vnitřní vrstva zlata představuje pravidelný dvacetistěn s 20 troúhelníkovými stěnami a 12 vrcholy. Vnější vrstva je pravidelný dvanáctistěn s 12 pětiúhelníkovými stěnami a 20 vrcholy (se stěnami a vrcholy to tedy vychází krásně „symetricky naopak“). Jedna molekula v sobě obsahuje hned 2 platónská tělesa (pravidelné mnohostěny); chtělo by se poznamenat, že není divu, že něco takového se vytvoří právě ze zlata. Vazby mezi vnitřní a vnější vrstvou jsou velmi silné, tj. struktura je pevně zafixovaná.
Podobné zlaté útvary by mohly mít rozsáhlé využití – jako klece pro transport jiných molekul nebo velmi specifické katalyzátory. To, že geometrie zlatých atomů je tak stabilní, by se podle studie publikované v Angewandte Chemie mohlo uplatnit i při tvorbě nanotechnologikcýh skládaček.
Molekula byla připravena v roztoku redukcí sloučeniny zlata. Její vlastnosti by měly jít dále ladit pomocí změn okolních skupin.
Shang-Fu Yuan et al. A Ligand-Protected Golden Fullerene: The Dipyridylamido Au32 8+ Nanocluster, Angewandte Chemie International Edition (2019). DOI: 10.1002/anie.201901478
Zdroj: Phys.org
chemie geometrie matematika molekuly platónská tělesa uhlík zlato
Další kolo sporu: kapalná voda prý na Venuši nikdy nebyla
Nová studie došla k závěru, že Venuše nikdy nebyla obyvatelná – navzdory tomu, že se …