Foto: © palau83 / Dollar Photo Club

Co když člověka nakazí dva různé kmeny koronaviru?

V Brazílii byl zaznamenán případ dvou lidí, kteří byli současně infikováni dvěma různými variantami SARS-CoV-2 (doi: https://doi.org/10.1101/2021.01.21.21249764, medRxiv). V uvedeném případě souběžná nákaza žádné zvláštní zhoršení nepřinesla a oba lidé se vyléčili bez nutnosti hospitalizace.

Maitreyi Shivkumar na The Conversation analyzuje tuto situaci obecně. Souběžná infekce u jiných druhů respiračních virů, třeba různými viry chřipky, je celkem běžná, takže něco o tom víme.
V první řadě: když se u člověka zjistí více variant jednoho viru, může to znamenat, že k mutaci došlo až v jeho organismu a původně byl infikován kmenem jediným. Ve výše zmíněném případu z Brazílie byly ovšem obě varianty zjištěny již dříve obecně v populaci, šlo tedy opravdu o dvě na sobě nezávislé infekce.
Co se týče efektu, souběžná nákaza může být důležitá pro další evoluci viru a vznik nových variant (z našeho hlediska jde samozřejmě o potenciální problém). Pokud se dva kmeny viru potkají v jedné buňce, mohou se začít rekombinovat – vyměňovat si genetický materiál a rychle vytvářet i další verze. Koronaviry mají ve srovnání s jinými RNA viry, třeba chřipky nebo hepatitidy C, relativně méně mutací (mají lépe fungující kontrolní mechanismy při replikaci). V důsledku rekombinace by ovšem i SARS-CoV-2 mohl mutovat/generovat nové varianty rychleji. Je ovšem pravda, že chřipkový virus se skládá z osmi segmentů RNA, takže je mnohem jednodušší prohazovat různé kusy mezi sebou; i za těchto podmínek se tedy koronavirus bude měnit relativně pomaleji. (U chřipky může např. v prasatech docházet i k rekombinacím virů primárně napadajících jiné druhy, ptáky, člověka, a tak chřipkové viry přeskakují mezi druhy poměrně snadno.)
Navíc k rekombinace vyžaduje, aby se různé kmeny koronaviru potkaly v jedné buňce. Byly zaznamenány i případy, kdy v horních a dolních dýchacích cestách pacienta řádily dvě varianty SARS-CoV-2, ale zůstaly od sebe oddělené a k žádné rekombinaci nedošlo.
Maitreyi Shivkumar shrnuje, že není žádný důkaz, že by infekce 2 různými kmeny vedla k závažnějšímu průběhu choroby COVID-19. Navíc obvykle v populaci virů jasně převládá jedna varianta/mutace, takže souběžná infekce není z tohoto důvodu ani příliš pravděpodobná.
Zdroj: The Conversation / MedicalXpress.com, medRxiv a další

Poznámky PH:
Obecně se nákaza více kmeny téhož parazita (nebo více parazity) vedle sebe pokládá za krajně rizikový jev – mezi různými, geneticky odlišnými parazity náhle dochází ke konkurenci, už není důvod si hostitele šetřit, být na něj hodný a nastupuje režim „urvi si, co můžeš“; je podle mě proto spíše s podivem, že výše uvedený text nevede k závěru, že koronavirus je (nebo alespoň může být) při souběžné nákaze výrazně nebezpečnější.
Nakazit se v prostředí s velkým výskytem SARS-CoV-2 (medicínská zařízení apod.) nemusí být rizikovější jen kvůli tomu, že člověk takto do sebe s velkou pravděpodobností dostane větší dávku viru, ale i proto, že může dostat dva různé kmeny (zejména v případě, že novou dávku dostane až po nějaké době už nakažený s příznaky apod.; zde bude větší pravděpodobnost, že půjde o odlišný kmen).

Pět podivných symbolů: Asyrolog tvrdí, že vyřešil dlouholetou záhadu

Podivný sled symbolů na zdech více chrámů ve starověkém městě Dīr-Šarrukīn (dnešní Irák) z doby …

3 comments

  1. Možná nejhorší je když padne virus do CRISPRu 🙂

  2. ad Poznámka PH: „mezi různými, geneticky odlišnými parazity náhle dochází ke konkurenci, už není důvod si hostitele šetřit, být na něj hodný a nastupuje režim „urvi si, co můžeš“;“

    Bavíme se o viru, což je extrémně primitivní systém. Má Covid schopnost komunikace mezi sebou? Má schopnost zhodnotit situaci? Nebo se jedná prostě jen o volně poletující molekulu, která když náhodou narazí na jinou molekulu (buněčný klíč), tak se na ní naváže a začne se rozvíjet virový program…

  3. Taco presne tak….a ešte k tomu: kmeň nie je varianta toho istého vírusu…koronavírusov schopných infikovať človeka je 7 druhov…asi sa dá napísať kmeňov. A tie všetky mutujú a robia „varianty“ toho istého vírusu-nie iný kmeň.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *