Etruskové dnes představují záhadu kvůli svému pouze částečně známému (neindoevropskému) jazyku a v důsledku toho i nejistému původu. Hlavní teorie jsou již od antické doby dvě: podle jedné jde o potomky původního předindoevropského obyvatelstva Itálie, podle druhé mají Etruskové původ v Malé Asii či na egejských ostrovech (Lemnos apod.). Jejich stěhování do Itálie by se pak zřejmě odehrálo v bouřlivých časech na konci doby bronzové, Etruskové mohli být např. součástí mořských národů apod.
Nová studie týmu vědců z Německa, Itálie, USA, Dánska a Velké Británie nyní přináší analýzy genomu 82 lidí, kteří ve střední a jižní Itálii žili v období 800 př. n. l. až 1000 n. l.. Výsledky ukazují, že Etruskové byli navzdory svým unikátní kultuře úzce spřízněni se svými italickými sousedy. (Italikové – místní indoevropské kmeny, mezi které patří i Latinové a Římané v úzkém slova smyslu.) Po genetické stránce jde hlavně o potomky lidí ze stepí východní Evropy, kteří v jihozápadní a západní Evropě převládli v době bronzové. Spoluautor studie David Caramelli z Univerzity ve Florencii pokládá na základně toho za pravděpodobnější autochtonní původ Etrusků – v dané oblasti z nějakého důvodu převládly geny přistěhovalců, ale přetrval jazyk původního obyvatelstva. (Poznámka PH: Na druhé straně jsou běžné i případy, kdy přistěhovalci geneticky nepřevládnou, ale vnutí původním obyvatelům svůj jazyk, takže i východní původ Etrusků je stále ve hře.)
Navzdory několika jedincům východostředomořského, severoafrického a středoevropského původu zůstal genofond Etrusků i okolních italických kmenů stabilní po dobu nejméně 800 let, zahrnující dobu železnou a období římské republiky. (Poznámka PH: tj. poslední větší migrace nejpozději na konci doby bronzové.) Během následujícího období římského císařství došlo pak ale ve střední Itálii k rozsáhlému genetickému posunu, který byl důsledkem přísunu genů z východního Středomoří; šlo jak o otroky, tak asi i o vojáky (PH: na blízké Sicílii už v době římské republiky možná početně převažovali otroci syrského apod. původu). Obecně takto římská říše zanechala výraznou stopu na genetickém profilu obyvatel jižní Evropy tím, že spolu promíchala obyvatelstvo západního a východního Středomoří.
V raném středověku lze pak ve střední Itálii zaznamenat i geny ze severní Evropy – však zde existovala říše Langobardů (PH: a předtím Ostrogótů, tak ale jen kratší dobu, Langobardů přišlo do Itálie nejspíš víc atd.).
The origin and legacy of the Etruscans through a 2000-year archeogenomic time transect, Science Advances (2021). DOI: 10.1126/sciadv.abi7673
Zdroj: Max Planck Institute for the Science of Human History / Phys.org a další