Kvark-gluonové plazma je stav hmoty, která je při extrémně vysokých tlacích a teplotách natolik stlačena k sobě, že existuje de facto ve formě volných kvarků. Odpovídající podmínky panovaly ve vesmíru krátce po velkém třesku, pokoušíme se jich dosáhnout v urychlovačích a mohly by existovat také v neutronových hvězdách, tedy až v jejich jádrech (tj. rozpadly by se i neutrony). To je ovšem sporné a některé studie z poslední doby docházejí k opačným závěrům.
Viz také: Silná interakce mezi neutrony je na velmi malých vzdálenostech odpudivá
Nová studie tvrdí, že kvark-gluonové plazma se by mohlo vytvářet při sloučení dvou neutronových hvězd za vzniku jediného obřího objektu.
V roce 2017 se poprvé podařilo zachytit gravitační vlny provázející fúzi neutronových hvězd. Frankfurtští fyzikové nyní tvrdí, že právě z povahy takových gravitačních vln by mělo jít poznat, zda výsledkem procesu je zase obyčejná neutronová hvězda nebo dojde k fázovému přechodu za vzniku kvark-gluonového plazmatu. Pomocí simulací navrhli signatury, které by se mohly při vzniku plazmatu objevit na gravitačních vlnách a současně by měly být relativně snadno a jednoznačně detekovatelné. Takže nezbývá než si počkat na další fúze neutronových hvězd a uvidíme…
Fázový přechod na kvark-gluonové plazma při fúzi dvou neutronových hvězd podle YouTube
Lukas R. Weih et al. Post-merger gravitational wave signatures of phase transitions in binary mergers, Physical Review Letters DOI 10.1103/PhysRevLett.124.171103
Zdroj: Goethe University Frankfurt am Main/Phys.org
O kvark-gluonovém plazmatu, kvarkových hvězdách/strangeletech viz také článek v časopisu Vesmír níže (15 let starý). Uvádí se zde, že kdyby se jednou takto jádro neutronové hvězdy přeměnilo, bylo by to hned vidět, změnila by se totiž velmi rychle i hvězda jako celek… (což zřejmě ale platí jen pro jednu z verzí kvark-gluonového plazmatu, tzv. podivné kvark-gluonové plazma?)
Neutronové hvězdy v pozemské laboratoři