Ze Sluneční soustavy nic takového neznáme, ale některé exoplanety bohaté na uhlík mohou být složeny z diamantů a oxidu křemičitého. K takovému závěru alespoň dospěla studie Arizona State University a University of Chicago publikovaná v The Planetary Science Journal.
Klíčovým parametrem je podle autorů výzkumu poměr uhlíku a kyslíku. Pokud hmota, z níž vzniká planetární soustava (hvězda i planety) obsahuje relativně méně uhlíku a více kyslíku, planety (alespoň ty kamenné) se budou skládat hlavně z oxidů a křemičitanů. Tak je tomu v případě Sluneční soustavy. Naopak v případě většího zastoupení uhlíku může dojít k dalším reakcím, které dají vzniknout i diamantům. Potřeba je k tomu ještě voda, ale té se ve vesmíru vyskytuje dost.
Autoři napodobili možnou chemickou reakci na příslušných hypotetických exoplanetách. Za vysoké teploty (pomocí laseru) a tlaku (toho dosáhli diamantovými kovadlinkami) nechali reagovat karbid křemíku a vodu. Pokus, provedený v Argonne National Laboratory, vedl ke vzniku směsi diamantu a oxidu křemičitého. Při reakci dále vznikal metan a vodík.
Planety bohaté na uhlík, nejen ty diamantové, pravděpodobně nepodporují život pozemského typu. Nebudou zřejmě geologicky aktivní a pokud budou mít atmosféru, tak nevhodného složení (a nejspíš příliš řídkou na to, aby tlak umožnil existenci vody v kapalném skupenství atd.).
H. Allen-Sutter et al, Oxidation of the Interiors of Carbide Exoplanets, The Planetary Science Journal (2020). DOI: 10.3847/PSJ/abaa3e
Zdroj: Arizona State University / Phys.org