Pixabay License, Volné pro komerční užití .

I u lidí může spát jen jedna hemisféra

Někteří živočichové dokáží při spánku střídat hemisféry a tím neustále udržovat jakousi pozornost. Speciální způsob spánku mají třeba savci spící pod vodou nebo tažní ptáci. Jak se ukázalo, u člověka se tento jev v menší míře vyskytuje rovněž. Třeba při spánku na neznámém místě se (zřejmě, podle sledování neurologické aktivity, rychlé vs. pomalé vlny atp.) vypíná jen pravá hemisféra, zatímco levá alespoň částečně bdí. Nakonec mnoho lidí se poprvé na novém místě nedokáže pořádně vyspat…
Vědci nyní došli k závěru, že určitá asymetrie hemisfér při spánku by mohla být u člověka i běžnější. Fyzik Eckehard Schöll z Berlínské technické univerzity a jeho kolegové publikovali modely, podle nichž ve spánku více funguje koordinace jednotlivých částí mozku v rámci jedné hemisféry, méně pak už mezi hemisférami navzájem. Nebo jinak, v rámci spánku je aktivita mozku uspořádanější než v bdělém stavu. Je ale běžné, když jedna hemisféra je uspořádanější než druhá, která tedy zřejmě „napůl bdí“.
Výsledky jsou ovšem založené pouze na sledování 90 míst v mozku 20 lidí pomocí funkční magnetické rezonance. Jde o model, není jasné, zda nějak asymetrický spánek je normální/prospěšný nebo spojen s nějakými problémy/patologií (viz ono první zjištění této situace při spánku na neznámých místech). Výzkumníci uvádějí, že zatím se zaměřují spíše na nezvyklé spánkové situace. Samozřejmě je dále co zkoumat – jak vůbec synchronizace v rámci jedné hemisféry funguje? Jsou takto propojeny všechny části mozku? Vyplývá z toho něco pro studium paměti, pro učení, smyslové vnímání nebo třeba i epileptické záchvaty, které rovněž souvisejí s tím, jak se aktivita různých částí mozku synchronizuje?

Lukas Ramlow, Jakub Sawicki, Anna Zakharova, Jaroslav Hlinka, Jens Christian Claussen and Eckehard Schöll. „Partial synchronization in empirical brain networks as a model for unihemispheric sleep.“ EPL. DOI: 10.1209/0295-5075/126/50007
Zdroj: Phys.org

Poznámka PH: Logicky by se tedy měla asymetrie hemisfér střídat, nebo skutečně v neznámém prostředí spí spíše pravá hemisféra? Má to třeba nějaký vztah ke snům, respektive naší schopnosti sny posléze verbalizovat (jazykové schopnosti jsou cca záležitostí levé hemisféry).

Týden na ITBiz: Pomocí DNA vyrobili diamantové fotonické krystaly

OpenAI umožní umělé inteligenci ovládat za uživatele počítač. Čína ve vyspělých technologiích dohání Západ, řekl …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *