Mumie Ötziho, slavného Muže z ledovce. Pixabay License

Jak vypadal Ötzi?

Genetická výbava většiny dnešních Evropanů vznikla především smíšením tří skupin: místní lovci-sběrači z mladšího paleolitu/mezolitu, první zemědělci, kteří do Evropy přicházeli z Anatolie, a příchozí z východní Evropy („Indoevropané“) z doby eneolitu/doby bronzové.
Původní analýza genomu Ötziho, známého „Muže z ledovce“, odhalila genetické stopy i příchozích z východní Evropy. Zpřesněné nové výsledky však již toto zjištění nepotvrzují. Vzorek pro první analýzu byl zřejmě nějak kontaminován moderní DNA.
Od doby první studie pokročily technologie sekvenování a také bylo přečteno mnohem více genomů z pravěké Evropy. To umožnilo nyní také přesněji srovnat genom Ötziho s jeho současníky. Výsledek: mezi stovkami raných Evropanů, kteří žili ve stejné době jako Ötzi a jejichž genomy jsou nyní k dispozici, má Ötziho genom nejvíce společných předků se zemědělci z Malé Asie.
Výzkumný tým dospěl k závěru, že muž z ledovce pocházel z relativně izolované populace, která měla jen velmi málo kontaktů s jinými obyvateli tehdejší Evropy „Velmi nás překvapilo, že jsme v nejnovější analýze genomu Ötziho nenašli žádné stopy východoevropských pastevců; podíl lovecko-sběračských genů v Ötziho genomu je také velmi nízký. Geneticky se zdá, že jeho předkové přišli přímo z Anatolie, aniž by se mísili se skupinami původních evropských lovců a sběračů,“ uvádí spoluautor studie Johannes Krause z Ústavu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Lipsku.
Co se týče Ötziho vzhledu, podle nové studie byl ještě trochu tmavší než obyvatelé dnešního evropského Středomoří. Dříve se předpokládalo, že kůže mumie během jejího uchovávání v ledu ztmavla, ale teď vědci soudí, že máme před sebou z velké části Ötziho původní barvu kůže.
A proč na mumii nejsou skoro žádné vlasy? Nejspíš proto, že je Muž z ledovce v okamžiku své smrti skoro ani neměl, protože geny svědčí o predispozici k plešatosti. V Ötziho genomu byly nalezeny také geny představující zvýšené riziko obezity a cukrovky 2. typu. Vzhledem k tehdejší době dožití a životnímu stylu měl ale asi jiné starosti, takže tato rizika do hry nejspíš podstatněji nevstoupila (poznámka: odhaduje se, že Ötzi zemřel asi ve 45 letech).

Johannes Krause, High coverage genome of the Tyrolean Iceman reveals unusually high Anatolian Farmer ancestry, Cell Genomics (2023). DOI: 10.1016/j.xgen.2023.100377. https://www.cell.com/cell-genomics/fulltext/S2666-979X(23)00174-X
Zdroj: Max Planck Society / Phys.org přeloženo/zkráceno

Poznámky PH:
Nevím, i dříve se už všude psalo, že Ötzi patří geneticky k obyvatelům Evropy před příchodem Indoevropanů z východní Evropy, k „neolitikům“, jimž jsou dnes geneticky blízcí třeba obyvatelé Sardinie (byť samozřejmě mluví indoevropským jazykem). Takže spíše mi přijde, že nová studie souhlasí s dřívějšími výsledky, než naopak.
Také, žil-li Ötzi kolem r. 3300 př. n. l., to ještě žádná migrace z Indoevropanů z východu neproběhla (jámová kultura, kultura se šňůrovou keramikou, až konec eneolitu, spíše řekněme o cca 1 000 let později…).
A ještě jinde se uvádí, že tmavší pleť měli spíše lovci/sběrači z evropského paleolitu/mezolitu, světlejší zemědělci původem z Anatolie. Přitom zrovna v tomhle by mohlo být jasno, to se zdá z analýz genomů vyplývat jednoznačně. A mimochodem, jakou povahu vůbec mělo šíření neolitu v Evropě (kolonizace vs. přijetí původními obyvateli), o tom čtu protichůdné informace už asi čtvrt století.

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

One comment

  1. zapatlat vše politikou, pak se divit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *