Pixabay License. Volné pro komerční užití

Již před 11 000 lety existovalo 5 hlavních současných psích linií

Od domestikace byl tok genů od vlků k domácím psům již velmi malý.

Domestikace psa není zdaleka uzavřené téma. Greger Larson z University of Oxford, Pontus Skoglund z Francis Crick Institute a jejich kolegové nyní prošli 2 000 sad psích fosílií a nově analyzovali 27 starých psích genomů z oblasti Evropy, Blízkého východu a Sibiře. Nejstarší genetická data pocházela od psů žijících před 11 000 lety. Novinkou je, že vědci rovněž do výzkumu zahrnuli genomy 17 lidí, kteří žili ve stejné době a na stejném místě jako zkoumaní psi – což mělo ukázat, nakolik se cesty lidských a psích genů shodují, např. při migracích.
O domestikaci jako takové ony analýzy zase tolik nevypovídají. Mnoho psích linií zmizelo beze stopy, např. psi Indiánů Severní Ameriky (i čivava je „evropský“ pes, o labradorském retrívrovi samozřejmě nemluvě), k domestikaci došlo nejspíš mnohokrát nezávisle na sobě, nejen na různých místech, ale i opakovaně na místě jediném. Nicméně alespoň dle výsledků nové studie lze říci, že před 11 000 lety už existovaly hlavní linie dnešních psů, takže, dalo by se říct, další domestikace vlků už nebyly tak významné, aby se viditelně zapsaly do psích genomů.
Studie rozlišuje moderní psy evropské, africké (basendži), východoasijské (sem spadá i divoce či polodivoce žijící dingo a novoguinejský zpívající pes), středoasijské a sibiřské (včetně arktických; husky, malamut, grónští psi…). Dnešní afričtí psi (to neznamená třeba rhodeský ridgeback, ten je „evropský“) se podobají neolitickým psům z Blízkého východu, samojed je sibiřsko-evropský, afgánský chrt je kombinací genů evropského typu a psů z íránského chalkolitu. Čínská plemena představují kombinaci středoasijských, jihovýchodoasijských, ale i evropských linií. Typickým příkladem středoasijatů je tibetská doga (mastif), jimž se blížili i původní indiánští psi (plus „sibiřským“ plemenům).
Co z výsledků dále vyplývá? Příznivci československého vlčáka a dalších wolfdogů budou zřejmě zklamáni tím, že od domestikace byl tok genů od vlků k domácím psům již velmi malý, mnohem menší než třeba od divokých k domácím prasatům (na rozdíl od psa a vlka by ovšem divoké a domácí prase asi málokoho nenapadlo považovat za rozdílné druhy nebo si položit otázku, potomkem kterého divokého druhu je domácí prase). Prostě zde příliš záleželo na tom, aby se psi jako lidští společníci a pomocníci nechovali problémově. (Na tom, jak se chová slepice, ale i prase, naopak zase tolik nezáleží, takže lze neustále do chovu zařazovat i odchycená divoká zvířata. „Problémové chování“ přitom zdaleka neobnáší jen agresivitu či neposlušnost vůči člověku, ale i třeba sklon lovit jiná domácí zvířata.) Vlčí linie, ze které byli psi domestikováni, už zřejmě vymřely, ovšem naopak směrem k vlkům v různé míře tok genů od domácích psů přetrvával. (Jak se v této souvislosti často uvádí, černí severoameričtí vlci jsou potomky domácích psů.)
Studie dále ukázala, že psí a lidské migrace se obvykle shodují. Tok genů z Blízkého východu do Evropy v neolitu odpovídal v některých případech i příchodu nových psů (samozřejmě povaha evropského neolitu z hlediska genů lidí je samo o sobě složitá a mnohokrát diskutovaná otázka). Někdy naopak lidé přišli do nové oblasti a převzali psy starších obyvatel; snad i proto, že pes se odlišnému podnebí přizpůsobí hůř než člověk? (Poznámka: Zde zase příklad jiného domestikovaného druhu: s neolitiky přišla z Blízkého východu do Evropy i blízkovýchodní domestikovaná prasata. Časem ale převládly i v chovu geny evropských divokých prasat; z logiky studie vyplývá, že u psů by to takhle nefungovalo, viz výše.)
Určitě je ale k dispozici spousta dalších genetických dat a výzkumy nedávají konečné odpovědi. Už kvůli popularitě této otázky se brzy na toto téma objeví i další studie…

doi: 10,1126 / science.abf4882
Zdroj: Science a další

Týden na ITBiz: Pomocí DNA vyrobili diamantové fotonické krystaly

OpenAI umožní umělé inteligenci ovládat za uživatele počítač. Čína ve vyspělých technologiích dohání Západ, řekl …

2 comments

  1. Pavel Nedbal

    Jestliže před 11000 lety existovaly vyhraněné psí rasy, od kdy (tedy asi výrazně dříve) máme tu čest mít psí kamarády?

  2. Pavel Houser

    domestikace vlka je tema na celou knihu. V zasade lze rict, ze asi uz pred 30000 lety byli vlci zijici s lidmi, ale dnesni psi jsou mozna-asi potomky az nejakych pozdejsich vln ochoceni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *