Pixabay License. Volné pro komerční užití

Ketogenní dieta může pomáhat při duševních poruchách

Pro lidi trpící závažnými duševními chorobami, jako je schizofrenie nebo bipolární porucha, může být standardní léčba antipsychotiky dvousečná. Tyto léky sice pomáhají regulovat chemii mozku, ale často způsobují metabolické vedlejší účinky, jako je inzulinová rezistence a obezita. Někteří pacienti pak kvůli tomu léky přestanou užívat.
Pilotní studie vedená vědci ze Stanfordovy univerzity a University of Michigan (hlavní autorka Laura Saslow z této instituce) vedla k závěru, že ketogenní dieta může vedlejší účinky antipsychotik potlačit.
Spoluautorka práce Shebani Sethi se Stanford Medicine vzpomíná, že již jako studentka medicíny viděla pacienta s rezistentní schizofrenií, jehož sluchové halucinace se při ketogenní dietě zmírnily. To ji přimělo k tomu, aby zapátrala v lékařské literatuře. Existovalo jen několik desítky let starých kazuistik o použití ketogenní diety k léčbě schizofrenie, ale zato dlouhá historie úspěchů při použití ketogenní diety k léčbě epileptických záchvatů. „Bylo prokázáno, že ketogenní dieta je účinná při léčbě rezistentních epileptických záchvatů tím, že snižuje excitabilitu neuronů v mozku,“ uvádí S. Sethi.
V rámci čtyřměsíční pilotní studie tým sledoval 21 dospělých účastníků, kteří měli diagnostikovanou schizofrenii nebo bipolární poruchu, užívali antipsychotické léky a projevovaly se u nich metabolické abnormality – například nárůst hmotnosti, inzulinová rezistence, hypertriglyceridémie, dyslipidémie nebo porucha glukózové tolerance. Účastníci byli instruováni, aby dodržovali ketogenní dietu s převahou masa a zeleniny (nesladké/neškrobové), při níž přibližně 10 % kalorií pocházelo ze sacharidů, 30 % z bílkovin a 60 % z tuků. Nebylo jim řečeno, aby počítali kalorie.
Výzkumný tým sledoval, jak dobře účastníci dietu dodržují, prostřednictvím týdenního měření hladiny ketolátek v krvi (ketolátky odpovídají energii získávané z tuků namísto ze sacharidů).
V průběhu studie účastníci podstoupili řadu psychiatrických a metabolických vyšetření. Před zahájením studie splňovalo 29 % účastníků kritéria metabolického syndromu, který je definován jako výskyt alespoň tří z pěti stavů: obezita v oblasti břicha, zvýšená hladina triglyceridů, nízká hladina HDL cholesterolu, zvýšený krevní tlak a zvýšená hladina glukózy nalačno. Po čtyřech měsících ketogenní diety neměl žádný z účastníků metabolický syndrom. Účastníci v průměru zhubli o 10 % své tělesné hmotnosti, zmenšili obvod pasu o 11 % procent a měli nižší krevní tlak, index BMI, triglyceridy, hladinu cukru v krvi a inzulinovou rezistenci.
Pozoruhodné byly také psychiatrické přínosy. Tři čtvrtiny účastníků vykazovali klinicky významné zlepšení, uváděli také lepší spánek, větší energii a vyšší životní spokojenost.
Podle průvodní tiskové zprávy přibývá důkazů, že psychiatrická onemocnění, jako je schizofrenie a bipolární porucha, pramení z metabolických deficitů v mozku, které ovlivňují vzrušivost neuronů. Ketogenní dieta zřejmě působí více mechanismy – zlepšení celkového metabolismu jistě ovlivní i psychický stav, ale také může fungovat i přímo na úrovni mozku: mozku s energetickou dysfunkcí poskytne ketony jako alternativní palivo ke glukóze.

Shebani Sethi et al, Ketogenic Diet Intervention on Metabolic and Psychiatric Health in Bipolar and Schizophrenia: A Pilot Trial, Psychiatry Research (2024). DOI: 10.1016/j.psychres.2024.115866
Zdroj: Stanford University Medical Center / MedicalXpress.com, přeloženo / zkráceno

Další studie tvrdí, že černé díry na počátku vesmíru nevznikly z hvězd

Opět zde máme již mnohokrát řešenou hádanku. Vesmírný dalekohled Jamese Webba pozoroval galaxii ve velmi …

2 comments

  1. 36 let beru psychofarmaka. Zkonzumoval jsem jich asi 140 kg. Běžte někam s dietami.

  2. Léky které manipulují s dopaminem a inhibitory dopaminu způsobí silnou touhu po nikotinu, který inhibitory zaslepuje. Touha po sladkém (původně v předprůmyslové době zřejmě sladkých plodech jako zdroji rychlé energie), by mohla souviset se snižováním hladiny dopaminu farmaky. Nalezení a konzumace energeticky rychlé stravy je v přírodě odměněno dopaminem, touhou zážitek opakovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *