Viry, zdroj: Pixabay. Pixabay License. Volné pro komerční užití

Koronavirus zmutoval u nemocného s HIV

Jihoafrická (beta) varianta SARS-CoV-2 je pro lidi infikované HIV pochopitelně nebezpečnější než pro lidi zdravé, dále i než předchozí „původní“ varianta. Navíc ale platí, že u lidí s pokročilým onemocněním AIDS může potom koronavirus dále mutovat a vytvářet další nebezpečnější verze.
Alex Sigal, který působí současně v Africa Health Research Institute (KwaZulu-Natal, Jižní Afrika) a na berlínském Max Planck Institute for Infection Biology, demonstruje na letošním Evropském kongresu klinické mikrobiologie a infekčních nemocí (koná se online) jeden takový případ. Pacient s pokročilým HIV měl pouze slabý průběh onemocnění COVID-19, nicméně testy u něj prokazovaly přítomnost viru po dobu 216 dní. Oslabený imunitní systém se s virem nedokázal vypořádat.
U pacienta se pomocí testování genomu viru podařilo odhalit, že v průběhu času došlo k několika mutacím včetně mutací pro proteiny na čepičce, které viru SARS-CoV-2 pomáhají proniknout do lidských buněk. Pokud jde o schopnost viru vypořádat se s protilátkami, i zde nový virus připomíná různé odvozené „varianty“.
A. Sigal z toho odvozuje, že každý infikovaný HIV by měl užívat antivirotika, respektive mít takovou léčbu, která mu zajistí fungování imunitního systému. Což je samozřejmě žádoucí z pohledu samotného nemocného, ale možná to má vliv i na celkový vývoj pandemie COVID-19.

Zdroj: European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases / MedicalXpress.com

Poznámky PH:
Vzhledem k tomu, že v Jižní Africe představuje HIV velký problém, mohla verze beta vzniknout i právě takhle. Ale samozřejmě těžko z jednoho případu generalizovat. A virus prostě mutuje, jiné varianty pocházejí ze zemí, které s AIDS žádný speciální problém nemají. Chorob způsobujících narušení imunity je navíc celá řada. Atd.
Pokud se imunitní systém není schopen s virem vypořádat, není ale zvláštní, že pacient má jen lehký průběh, že vůbec onemocnění přežije, může-li se virus v něm množit? (Nebo je to třeba tak, že imunitní systém virus přece jen zlikviduje např. v plicích, ten ale přežívá jinde, kde to není tak nebezpečné?)

Důkazy o primordiálních černých dírách se mohou skrývat v planetkách, nebo dokonce v běžných objektech na Zemi

Extrémní podmínky raného vesmíru možná umožnily vznik mnoha malých černých děr dávno před zrodem prvních …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *