Vědci vytvořili v supratekutém heliu obří kvantový vír napodobující černou díru. Objekt jim umožnil detailněji sledovat, jak se analogické černé díry chovají a jak interagují se svým okolím.
Subjektivní poznámka PH: Výše a dále je překlad z tiskové zprávy. Co je to kvantový vír, lze se ptát (viz např. zde na webu FZÚ, i když bohužel se zmršenou diakritikou). Také mám jistou skepsi ke všem těm „analogům černých děr“, kdy nějaké šíření zvuku u vodopádu (apod.) má představovat třeba důkaz Hawkingova záření. Že se nějaký jev (zřejmě) v něčem chová podle analogického matematického modelu jako černá díra, není žádný důkaz, že bude shoda i v jiném fungování. Nu ale což, příslušné studie vycházejí v recenzovaných časopisech, kdo jsem já, abych mohl posoudit jejich smysluplnost. Tedy pokračujme…
Pozorováním dynamiky drobných vln na povrchu supratekutého helia za extrémně nízkých teplot vědci prokázali, že tato kvantová tornáda napodobují gravitační podmínky v blízkosti rotujících černých děr. Výzkum byl publikován v Nature.
Hlavní autor článku Patrik Švančara z University of Nottingham (a předtím absolvent pražského Matfyzu), vysvětluje: „Použití supratekutého helia nám umožnilo studovat drobné povrchové vlny s větší přesností než naše předchozí experimenty ve vodě. Protože viskozita supratekutého helia je extrémně nízká, mohli jsme pečlivě zkoumat jejich interakci se supratekutým tornádem.“
Supratekuté helium obsahuje drobné objekty (kvantové víry), které mají tendenci se šířit. Autorům výzkumu se podařilo uzavřít desítky tisíc těchto kvant (vírů) v rámci speciálního zařízení do kompaktního objektu připomínajícího malé tornádo, čímž dosáhli vírového proudění s rekordní silou. Vědci pak díky tomu odhalili zajímavé paralely mezi vírovým prouděním a gravitačním vlivem černých děr na okolní prostoročas.
Silke Weinfurtner, Rotating curved spacetime signatures from a giant quantum vortex, Nature (2024). DOI: 10.1038/s41586-024-07176-8. www.nature.com/articles/s41586-024-07176-8
Zdroj: University of Nottingham / Phys.org
ja si zas myslim, ze pokud ma neco podobny model, tak se to podobne i chova 🙂
a je jednodussi experimentovat s heliem nez s cernou dirou, takze ja to beru jak spravny smer vyzkumu.
Tak je to trochu blábolické…
Uz asi pred triceti lety se prislo na to, ze kdyz se se hleda priblizny tvar rovnic obecne relativiry v blizkosti horizontu rotujici cerne diry, vypadnou z toho Navier-Stokesovy rovnice. Takze oni vlastne jen studuji proudeni supratekute kapaliny, ale aby dosahli na grant, tak tvrdi, ze studuji obecnou relativitu.