Obří centrální černé díry v galaxiích konzumují stále více mezihvězdného prachu a plynu, eventuálně vyvolávají jevy, při nichž je tento plyn odfoukáván pryč. Ve výsledku se tím snižuje množství hmoty, z níž mohou vznikat nové hvězdy; galaxie pak umírají – v tom smyslu, že v nich tvorba nových hvězd ustává.
Nové výsledky ale ukazují, že tento scénář platí pouze většinou. Některé galaxie ale dokáží růst i v době, kdy v jejich středu vznikne žravý kvasar (kvasary jsou aktivní jádra velmi starých galaxií). Vědci nyní objevili galaxii, kde takto stále každoročně vzniká přibližně 100 hvězd v průměru o hmotnosti Slunce. Právě takto zřejmě vznikají ty největší galaxie (poznámka PH: tedy asi nepočítáme fúzi více galaxií).
Výsledky nové studie jsou založeny na pozorování v rámci projektu Sofia (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy), který vedle NASA provozuje a German Aerospace Center (DLR). Nezvyklé chování vykazuje galaxie CQ4479, vzdálená od země 5,25 miliard světelných let. V jejím jádru se nachází kvasar speciálního typu, tzv. studený kvasar. Obecně se předpokládá, že jsou to právě síly kvasaru, především rychle se otáčející a zářící oblaka plynu kolem centrální černé díry, které zpomalí a nakonec až zastaví hvězdotvorbu. Kvasary často prakticky přesvítí zbytek galaxie a brání jejímu pozorování, proto k odhadu množství nově vznikajících hvězd bylo v případě CQ4479 potřeba použít nepřímých metod (detekovalo s infračervené záření z prachu zahřátého při vzniku hvězd). Autoři výzkumu nicméně předpokládají, že nakonec i zde v důsledku kvasaru tvorba hvězd ustane; otázkou je, jak může být toto přechodné období dlouhé a na čem doba jeho trvání závisí.
Neaktivních galaxií, kde se již netvoří hvězdy, je ve vesmíru většina.
Kevin C. Cooke et al. Dying of the Light: An X-Ray Fading Cold Quasar at z ∼ 0.405, The Astrophysical Journal (2020). DOI: 10.3847/1538-4357/abb94a
Zdroj: Universities Space Research Association / Phys.org
Poznámka PH: Asi půjde o jev výjimečný, když ho bylo třeba pozorovat až u tak vzdálené galaxie a ne nikde poblíž? Nebo příslušný souběh hvězdotvorby a kvasaru je jen krátký (a možná tedy nehraje pro finální podobu galaxie takovou roli)?