Prototypy optických počítačů i některých typů kvantových počítačů využívají jako základní jednotku pro reprezentaci informace namísto elektronů fotony. Problém je, že s fotony, které nemají elektrický náboj, je mnohem složitější manipulovat. Proto se optické technologie v praxi dnes používají ke komunikaci, nikoliv na úrovni samotných procesorů nebo pamětí. Optické počítače by přitom ale mj. umožňovaly kódovat v rámci jediné částice více informací, protože zde vedle sebe lze kombinovat polarizaci fotonu a hodnotu energie („barvu“ světla).
Na Stanfordu nyní přišli s něčím, co označují jako pseudomagnetickou sílu; měla by působit právě i na fotony. Avik Dutt a jeho kolegové uvádějí, že vlastně přiměli fotony, aby se chovaly jako elektricky nabité elektrony. Reálně to má fungovat tak, že pro fotony se vytvoří struktura typu labyrintu, přičemž jejich pohyb lze pak (nepřímo) řídit prostřednictvím vnějšího magnetického pole. Důležité podle autorů studie má být to, že celá technika využívá zařízení (lasery a optická vlákna), která jsou již běžně k dispozici.
Avik Dutt et al, A single photonic cavity with two independent physical synthetic dimensions, Science (2019). DOI: 10.1126/science.aaz3071
Zdroj: Stanford University/Phys.org