(c) Graphicstock

Myši a krysy vnímají utopené náklady

Utopené náklady představují koncept iracionálního (ekonomického) chování. Lidé v důsledku této preference mají sklon činit nesprávná rozhodnutí. Týká se to nejen čistě ekonomických voleb (neprodám akcie se ztrátou a raději počkám – na jejich další pokles); lidé např. mají tendenci dočíst knihu, i když je nebaví, když tomu již věnovali předtím nějaký čas. Dojídají něco, co jim nechutná, protože to bylo drahé nebo se s tím dlouho vařili.
Vědci se nyní soustředili na otázku, zda se tak náhodou nechovají i další druhy živočichů. Pak by podobné jednání u člověka mohlo mít vysloveně biologický základ, a bylo by proto těžší se takového sklonu zbavit.
Ukázalo se, že hlodavci reagují jako lidé. Myši a krysy (či možná spíš potkani?) dostávaly k dispozici potravu určitou dobu po zaznění tónu, přitom se mohly ke stejné potravě jednoduše dostat i tak, že vešly do vedlejší místnosti, která se během čekací doby otevřela. Zvířata ale raději čekala, ba dokonce jejich ochota si přejít pro jídlo vedle se s dobou čekání ještě snižovala (když už „vynaložily tolik nákladů na čekání“).
Experiment lze samozřejmě vykládat různě, úplně přesvědčivě to nepůsobí, nicméně výsledky výzkumu publikovali v Science. (Dalo by se říct, že když sledujete film nebo myš čeká na jídlo, tak dojde jakoby ke „strnutí“, načež je těžší se rozhýbat k další akci; nicméně ono i toto s konceptem utopených nákladů vlastně souvisí.)

B.M. Sweis el al., „Sensitivity to ‚sunk costs‘ in mice, rats, and humans,“ Science (2018). science.sciencemag.org/cgi/doi … 1126/science.aar8644
Zdroj: MedicalXpress.com

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *