Vizualizace černé díry, zdroj: NASA

Nejvzdálenější a nejstarší černá díra má 13 miliard let

Astronomové objevili dosud nejvzdálenější blazar, tedy aktivní galaktické jádro pravděpodobně skrývající obří černou díru. Jmenuje se velmi poeticky: PSO J030947.49+271757.31.
Objekt je starý téměř 13 miliard let a ukazuje, jak vypadal vesmír necelou miliardu let po velkém třesku. Už tehdy zřejmě existovaly galaxie cca dnešního typu a obří černé díry v jejich centru byly běžné. Tento výsledek tak klade určitá omezení na teoretický modely, které popisují evoluci raného vesmíru.
Blazary díky disku nebo kouli ionizovaného plynu, který obklopuje centrum, září na řadě vlnových délek. Vyházejí z nich také úzké výtrysky plynu/plazmatu, který se pohybuje relativistickými rychlostmi. Tyto „jety“ jsou dost jasné na to, aby je šlo pozorovat i na velké vzdálenosti, současně ale musí být pozorovatel orientován prakticky pouze přímo proti nim. K objevení blazaru tedy musí pomoci náhoda, respektive štěstí.
Blazar PSO J0309 + 27 není obklopen prachem, takže i přes jeho vzdálenost od Země ho lze sledovat na řadě vlnových délek. Pozorování dalekohledu XRT na palubě satelitu Swift vede k závěru, že v rentgenovém spektru jde o vůbec nejjasnější zdroj, který lze v této vzdálenosti zachytit. Objekt sám o sobě bude sotva nějak výjimečný, ale jiná tak vzdálená aktivní galaktická jádra se prostě dosud tak přesně pozorovat nepodařilo kvůli konkrétním okolnostem, jejich výtrysky plazmatu směřovaly jinam.
Odhaduje se, že černá díra v galaktickém jádru PSO J0309 + 27 má hmotnost asi miliardu Sluncí. Dosud největší známá černá díra je asi 40krát těžší (poznámka: černé díry vzniklé zhroucením jedné hvězdy představují odlišnou kategorii).
Viz také: Největší černá díra je v clusteru galaxií Abell 85

Hlavní autorkou práce je Silvia Belladitta z University of Insubria a Italian National Institute for Astrophysics (INAF) v Miláně.

S. Belladitta et al. The first blazar observed at z > 6, Astronomy & Astrophysics (2020). DOI: 10.1051/0004-6361/201937395
Zdroj: Large Binocular Telescope Corporation/Phys.org a další

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

One comment

  1. Ach jo. Dotaz: Petrovi je deset, nebo Petr má deset? No právě. Deset čeho. Věk není odpověď na otázku „kolik máš“, ale „kolik ti je“. To jen Angličani říkají „já jsem deset“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *