Na základě dat z vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST) astronomové pod vedením University of Cambridge detekovali chemické otisky dimethylsulfidu (DMS) a/nebo dimethyldisulfidu (DMDS) v atmosféře exoplanety K2-18b, která obíhá kolem své hvězdy v obyvatelné zóně.
Na Zemi jsou DMS a DMDS produkovány pouze biologickou cestou, především mikrobiálním životem, jako je mořský fytoplankton. Přestože zdrojem těchto molekul v atmosféře K2-18b může být neznámý chemický proces, výsledky jsou, alespoň podle autorů nové studie, zatím nejsilnějším důkazem, že na planetě mimo Sluneční soustavu může existovat život.
Poznámka PH:
Jedná se o pokračování starší kauzy, nikoliv o nový objev. Spor se vedl/vede i o samotnou přítomnost dimethylsulfidu.
Viz také:
Exoplaneta K2-18 b je zřejmě hyceánským světem, který by mohl hostit život
Exoplaneta K2-18 b je zřejmě hyceánským světem, který by mohl hostit život
Nová studie zpochybňuje exoplanetu s životem produkujícím dimethylsulfid
Dřívější pozorování K2-18b – která je 8,6krát hmotnější a 2,6krát větší než Země a nachází se od nás ve vzdálenosti 124 světelných let v souhvězdí Lva – identifikovala v její atmosféře metan a oxid uhličitý. Tyto výsledky byly v souladu s předpověďmi pro „hyceánskou“ planetu: obyvatelný svět pokrytý oceánem pod atmosférou bohatou na vodík.
Jiný, slabší signál však naznačoval, že se na K2-18b může dít něco jiného. „Nevěděli jsme s jistotou, zda signál, který jsme viděli minule, byl způsoben DMS, ale už jen jeho náznak byl dostatečně vzrušující, abychom se na něj podívali znovu pomocí JWST s použitím jiného přístroje,“ řekl profesor Nikku Madhusudhan z Astronomického ústavu v Cambridge, který výzkum vedl.
Dřívější předběžné závěry o přítomnosti dimethysulfidu byly učiněny pomocí přístrojů NIRISS (Near-Infrared Imager and Slitless Spectrograph) a NIRSpec (Near-Infrared Spectrograph) na JWST, které společně pokrývají oblast blízké infračervené oblasti (0,8-5 mikronů) vlnových délek. Při novém nezávislém pozorování byl použit přístroj JWST MIRI (Mid-Infrared Instrument) pro střední infračervenou oblast (6-12 mikronů).
„Jedná se o nezávislý důkaz, který využívá jiný přístroj než dříve a jiný rozsah vlnových délek světla, kde nedochází k překrývání s předchozími pozorováními,“ uvádí N. Madhusudhan. „Signál byl silný a jasný.“
Koncentrace DMS a DMDS v atmosféře K2-18b jsou však velmi odlišné od koncentrace na Zemi, kde se obecně pohybují pod jednou objemovou částí na miliardu. Na K2-18b jsou podle odhadů tisíckrát silnější – přes deset částic na milion (PPM).
„Vzhledem ke všemu, co o této planetě víme, je hyceánský svět s oceánem, který se hemží životem, scénářem, který nejlépe odpovídá údajům, jež máme k dispozici,“ dodává Madhusudhan.
Nikku Madhusudhan et al, New Constraints on DMS and DMDS in the Atmosphere of K2-18 b from JWST MIRI, The Astrophysical Journal Letters (2025). DOI: 10.3847/2041-8213/adc1c8
Zdroj: University of Cambridge / Phys.org, přeloženo / zkráceno
Poznámka PH: Co by mě zajímalo, jak nyní postupovat dál? Dimethysulfid sám o sobě není důkazem. Jak ale nějaký mikrobiální život na exoplanetě „potvrdit s jistotou“? Dokážeme to vůbec současnými technikami?