Vědci z University of Cambridge zkoumali, jak sojky (sojka obecná/euroasijská, Garrulus glandarius) reaguje na to, když se setká s běžným kouzelnickým trikem, jaký používají třeba skořápkáři.
Krkavcovití ptáci včetně sojek jsou inteligentní, používají nástroje, mají teorii mysli (uvažují o záměrech druhých), poznávají se v zrcadle apod. V rámci experimentu vědci nejprve otestovali sojky z hlediska jejich preference různých pamlsků, červa a kousku sýra. Pak se sojky naučily hru s kelímky: viděly, jak výzkumník do jednoho z nich vkládá pamlsek, následně byly kelímky otočeny dnem vzhůru a ptáci si mohli mezi nimi vybrat. K pamlsku se dostaly snadno, nadzvednout kelímek mohli totiž sami pomocí provázku.
Následoval vlastní trik/podvod: Pokud pták našel v rozporu se svým očekáváním pohárek s méně oblíbenou pochoutkou, urazil se a nevzal si ji (poznámka PH: ačkoliv když na počátku rovnou viděli, že je tam méně oblíbený, vzali si ho po vzoru lepší něco než nic). Někteří ptáci ještě zkusili druhý kelímek, jiní rovnou odhopkali. Čím vyšší bylo sociální postavení sojky (poznámka PH: sojky žijí alespoň po část roku ve skupinách; zde se pozice odvozovala od pořadí, v němž se sojky krmily), tím silnější byla reakce sojky, tím víc se pták rozzlobil.
Alexandra K. Schnell et al, Jays are sensitive to cognitive illusions, Royal Society Open Science (2021). DOI: 10.1098/rsos.202358
Zdroj: Phys.org