Foto: © palau83 / Dollar Photo Club

Ve Skandinávii nově příchozí původní obyvatele vybíjeli

Otázka evropského neolitu se intenzivně řeší již několik desetiletí. Šlo spíše o migraci, nebo nový životní styl přejímali původní obyvatelé? Koho jsou tedy současní Evropané spíše potomky (samozřejmě odpověď nemusí být univerzální, v různých oblastech to může být různě)? Podobná otázka pak platí i pro migraci lidí hovořících indoevropskými jazyky z východní Evropy na zbytek kontinentu v pozdní době kamenné a v době bronzové; přebíral se spíše jazyk, nebo šlo o kompletní výměnu obyvatelstva? A co na to říká generika?
Jednu z dílčích odpovědí na tuto otázku přinášejí nové výzkumy ze Skandinávie. Z nové studie švédské Lund University vyplývá, že po příchodu prvních zemědělců do Skandinávie asi před 5 900 lety byla populace lovců a sběračů během několika generací vyhubena. Výsledky, které se zcela odlišují od dosavadního pohledu na povahu severoevropského neolitu, vycházejí z analýzy DNA koster a zubů nalezených na území dnešního Dánska.
Studie dále vede k závěru, že v Dánsku došlo za posledních 7 300 let ke dvěma téměř úplným populačním výměnám. První nastala právě před těmi 5 900 lety, kdy zemědělská populace s odlišným původem a vzhledem vytlačila sběrače, lovce a rybáře, kteří obývali Skandinávii do té doby. Vedle samotného přímého vybíjení původních obyvatel do hry nejspíš vstoupily i choroby – lovci a sběrači neměli na rozdíl od zemědělců imunitu proti chorobám pocházejícím od domácích zvířat.
O tisíc let později, zhruba před 4850 lety, došlo k další populační výměně, když do Skandinávie přišli lidé s genetickými kořeny v jihoruské jámové kultuře, kteří hovořili indoevropskými jazyky. Nově příchozí opět prakticky nahradili předchozí zemědělskou populaci. Opět se mohlo jednat vedle přímého násilí i o nové patogeny. Nově příchozí vedli polokočovný způsob života, chovali koně a k jejich mobilitě přispívalo i používání vozů. Jejich genetický profil je v dnešním Dánsku dominantní, zatímco profil DNA první zemědělské populace byl v podstatě vymazán.

Morten E. Allentoft et al, 100 ancient genomes show repeated population turnovers in Neolithic Denmark, Nature (2024). DOI: 10.1038/s41586-023-06862-3
Zdroj: Lund University / Phys.org

Poznámky PH:
Přiznávám, že moc nerozumím tomu, jak různé archeogenetické výzkumy docházejí pokaždé (nebo alespoň často) k jinému výsledku. By se zdálo, že zrovna sekvence by měly být „exaktní“, závěry navzájem konzistentní atd. Dosud opravdu skoro vše, co jsem četl, vedlo k závěru, že na Balkáně se neolit přenesl migrací, ve střední Evropě tak tak nějak napůl, čím dále na sever, tím spíš přejímalo nový způsob života původní obyvatelstvo… Samo o sobě to, že nově příchozí nejprve zřejmě původní obyvatele přečíslí (hustota obyvatelstva při zemědělství vs. při lovu) a nakonec přímo či nepřímo vyhubí ovšem asi překvapivé není. Překvapivější je to v případě náhrady zemědělské populace příchozími Indoevropany. Zde byla hustota původní populace už celkem vysoká, tak by se dalo čekat, že dojde třeba k přijetí jazyka „vítězů“, ale ne výměně populace (navíc už ani to zavlékání nových chorob by nemělo být tak výrazné?)…

Pauliho vylučovací princip slaví 100 let

Žádné dva fermiony nemohou být současně ve stejném kvantovém stavu. Vylučovací princip, formulovaný rakouským fyzikem …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *