Některé viry běžně kopírují geny svých hostitelů do svého genomu, tímto způsobem se občas realizuje i přenos genetické informace mezi různými druhy. Novinou publikovanou v časopisu Cell je nyní zjištění, že viry dokáží kousky své vlastní a hostitelovy genetické informace míchat tak, že na tomto základě pak syntetizují (respektive: virem ovládaná buňka hostitele na svém ribozomu syntetizuje) nové kombinované proteiny už při infekci, bez změny virového genomu.
Mezinárodní vědecký tým nyní zkoumal RNA viry typu sNSV (segmented negative-strands, segmentované negativní RNA viry, tj. obsahující více segmentů RNA), kam patří třeba virus chřipky a řada dalších patogenů člověka, hospodářských zvířat i rostlin. Kombinované proteiny u nich odhalil poprvé, o jejich existenci se kupodivu dosud nevědělo. Tyto proteiny jejich objevitelé nazvali UFO (Upstream Frankenstein Open reading frame). Viry je zřejmě používají jako selektivní výhodu proti hostiteli, stejně tak by ale právě na ně mohly být cíleny vakcíny.
Tisková zpráva vydaná ke studii uvádí, že viry produkují hybridní proteiny tak, že svou vlastní genetikou informaci lepí na hostitelovu mRNA, kterou předtím rozstřihnou. Až dosud se předpokládalo, že zbytek hostitelovy RNA se nečte, funguje pouze jako startovní sekvence, aby se v ribozomech vůbec spustila syntéza virového proteinu. Nyní se však ukazuje, že zbytek sekvence hostitele se může číst současně s virovou.
The Mount Sinai Hospital/Cell/Phys.org
Poznámka PH: Úplně jasné není to, k čemu virům takový mechanismus vůbec je – jde spíš o adaptaci, nebo prostě o chybu? (Dejme tomu enzym virů začínající pár aminokyselinami hostitele nemusí být s velkou pravděpodobností funkční? Nebo protein začínají hostitelovou sekvencí bude s menší pravděpodobností rozpoznán jako cizorodý?)