Pixabay License

Voda mohla vzniknout dříve, než se myslelo

Voda mohla vznikat už 100-200 milionů let po velkém třesku, tedy dříve, než se dosud předpokládalo. Podle nové studie mohla být voda i klíčovou složkou prvních galaxií.

Kyslík je výsledkem jaderných reakcí v nitrech hvězd, vzniká i při explozích supernov. Nebylo dosud jasné, kdy se vytvořily první atomy kyslíku – a tedy ani kdy mohly začít vznikat molekuly vody.
Daniel Whalen z britské Portsmouth University a jeho kolegové použili počítačové modely dvou supernov – první pro hvězdu o hmotnosti 13 Sluncí, druhou pro hvězdu o hmotnosti 200krát hmotnější – k analýze produktů těchto explozí. Zjistili, že v první a druhé simulaci vzniklo 0,051 a 55 hmotností Slunce kyslíku, a to v důsledku velmi vysokých teplot a dosažených hustot. Když se tento plynný kyslík ochladil a smísil s okolním vodíkem, který po supernově zůstal, vytvořila se ve zbylých hustých shlucích materiálu voda. Tyto shluky se pak pravděpodobně staly místem vzniku druhé generace hvězd a planet.
V první simulaci autoři zjistili, že hmotnost vody dosáhla množství, které přibližně odpovídalo stomiliontině až miliontině hmotnosti Slunce za 30 až 90 milionů let po explozi supernovy. Ve druhé simulaci dosáhlo množství vody po 3 milionech let zhruba 0,001 hmotnosti Slunce.
Autoři nové studie se domnívají, že pokud voda přežila formování prvních galaxií, což je potenciálně destruktivní proces, mohla se před miliardami let stát součástí formování planet.

D. J. Whalen et al, Abundant water from primordial supernovae at cosmic dawn, Nature Astronomy (2025). DOI: 10.1038/s41550-025-02479-w
Zdroj: Nature Publishing Group / Phys.org

Geneticky modifikovaní pavouci tkají červeně svítící pavučinu

Výzkumné skupině pro biomateriály na univerzitě v Bayreuthu se poprvé podařilo úspěšně použít nástroj pro …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *