Vědci z Northeastern University v Bostonu přišli s novým stavem hmoty, který by se rovněž mohl stát základem budoucí elektroniky, přitom stále založené na náboji elektronů, nikoliv např. na spinu. Základem nové studie jsou dvojdimenzionální materiály typu grafenu. Zkoumáním interakcí mezi více vrstvami 2D materiálů se speciálně zabývá twistronika.
Výzkumníci zkoumali dichalkogenidy přechodných kovů (látky typu MS2, běžně používané a v poslední době zkoumané hlavně právě ve 2D podobě) selenid bismutitý (Bi2S3). Když se tyto dvě vrstvy položily na sebe, nejdřív to vypadalo, že došlo k chybě, protože analytické techniky (různé typy mikroskopie, analýzy pomocí záření apod.) ukazovaly na přítomnost tří vrstev. Ukázalo se však, že mezi oběma 2D materiály se vytvořila nová, téměř samostatná mezivrtsva z elektronů, které zde vytvořily pravidelný vzor představující krystalovou mřížku. Dalo by se říct, že obě vrstvy část svých elektronů takto sdílely, podobný jev ale dosud nebyl nikdy zaznamenán – když nic jiného, záporně nabité elektrony se od sebe elektricky odpuzují. Náznaky podobných jevů byly dříve pozorovány blízko absolutní nuly, nyní ale podle studie publikované v časopisu Nanoscale vše navíc probíhalo při běžných teplotách. Dále se ukázalo, že při otáčení dvou vrstev 2D materiálů vůči sobě.
…
Mezi oběma vrstvami zřejmě vznikla potenciálová jáma, tedy oblast s minimem energie, která částice drží, mechanismus vzniku těchto jam ale neznáme.
…
Autoři výzkumu každopádně uvádějí, že elektronové vzory v mezivrstvách by se mohly uplatnit pro
…ukládání dat i jako senzory či jiné detekční systémy.
Celý článek na ITBIz.cz: Krystalové mřížky z elektronů slibují elektroniku nové generace
2d materiály elektronika fyzika počítače technologie
Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů
Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …