(c) Graphicstock

Kapalná voda v zemském plášti

V diamantech z hlubin Země byl objeven led modifikace VII, který vzniká za obrovských tlaků.

Mezinárodní tým vědců publikoval v Science (první autor O. Tschauner) výsledky studia inkluzí z diamantů vzniklých v zemském plášti. Diamanty, které se na povrch dostaly především sopečnou činností, podle autorů výzkumu ukazují na existenci kapalné vody mezi spodním a svrchním pláštěm.

Na existenci vody přitom ukazuje hned několik diamantů z různých oblastí světa (Čína, Zair, Sierra Leone…). Vědci je zkoumali pomocí rentgenového záření a objevili zde led modifikace VII. Ten se na zemském povrchu vůbec nevyskytuje, k jeho vzniku je potřeba tlak odpovídající hloubce 610-800 km. Podle vědců z toho vyplývá, že v této hloubce proudí kapalná voda. Oblast spadá do přechodové zóny (Repettiho diskontinuita) mezi svrchním a spodním pláštěm, jejímuž fungování zatím příliš dobře nerozumíme. Uvnitř diamantu zůstal zachován původní tlak, při prudkém poklesu teploty se zde kapalná voda změnila na příslušnou formu ledu.
Existence kapalné vody ve svrchním plášti se předpokládá už nějakou dobu. Kapalná voda přitom ovlivňuje jak přenosy tepla, tak zřejmě i fungování pohybů tektonických desek.
Diamanty z hlubin jsou cenným zdrojem poznatků, nedávno se jejich studiem např. podařilo prokázat existence oxidovaného trojmocného železa ve svrchním plášti.
Viz také: Oxidované železo v hlubinách Země

Zdroj: Phys.org a další

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *