Nový permanentní typ magnetu je inspirován složením některých meteoritů. Slitina pouze ze železa a niklu, vyvinutá na Ames Laboratory (spadá pod Ministerstvo energetiky USA), dokáže konkurovat svými parametry (síla na hmotnost) magnetům AlNiCo.
Nejsilnější dnes používané magnety jsou ze slitin prvku vzácných zemin neodymu (NdFeB) a slitiny samaria s kobaltem (SmCo). Starší, ve spotřební elektronice i elektromotorech dosud používaný typ je také výše zmíněný magnet AlNiCo. Po prvcích vzácných zemin i kobaltu ovšem existuje velká poptávka, zdroje jsou omezené, cena vysoká a dodávky nejisté i v souvislosti s geopolitikou.
Slitiny ze železa a niklu nacházející se v některých meteorech představují výhodnou možnost, v přírodě jich je ovšem málo (nejde pouze o poměr obou prvků, ale i o speciální uspořádání slitiny). Výzkumníci z Ames Laboratory proto nyní navrhli jejich rychlou přípravu, víceméně inspirovanou magnety AlNiCo. Postupuje se tak, že v běžné slitině železa a niklu se vytvoří defekty. Následuje reakce s amoniakem, v důsledku které do slitiny proniknou atomy dusíku (FeNiN – asi zase nepůjde přímo o chemickou sloučeninu). Pak se z materiálu odstranit dusík, ale velmi šetrně, aby mezitím vzniklá speciální struktura železa a niklu nebyla narušena. Nakonec má materiál sílu (hustotu energie) 6 MGOe, další úpravy by mohly tento parametr ještě zvýšit. (Poznámka: Magnety s prvky vzácných zemin mívají ovšem tuto hodnotu výrazně vyšší, ale i zde jde především o poměr cena/výkon.)
Zdroj: Ames Laboratory / Phys.org
kobalt magnet magnetismus nikl prvky vzácných zemin slitiny železo
Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů
Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …