Pixabay License. Volné pro komerční užití

Konopí poprvé pěstovali v Číně, prý už před 12 000 lety

Projekt sekvenování genomu konopí setého (Cannabis sativa) a srovnávání jednotlivých genomů vedl k závěru, že pěstované verze rostliny se od planých oddělily asi před 12 000 lety. Vědci (hlavní autor studie Luca Fumagalli z University of Lausanne) v rámci tohoto výzkumu zkoumali 110 celých genomů konopí setého pokrývajících celé spektrum divoce rostoucích rostlin, zeměpisných odrůd, historických kultivarů a moderních hybridů rostlin používaných pro výrobu textilií i jako psychoaktivní látka.
Všechny v současnosti pěstované rostliny konopí se dají odvodit z planých odrůd rostoucích v Číně a z místních historických kultivarů. To je docela zajímavé zjištění, protože pěstování konopí se často spojuje spíše se středoasijským neolitickým centrem. Archeologické nálezy ovšem mají v tomto ohledu také potvrzovat prioritu východní Asie. Co se týče samotného data 10 000 př. n. l., to skutečně vypadá jako poněkud ustřelené. Chtělo by to pro srovnání zjistit, k jakému číslu by stejná metodika vedla u obilnin. V neolitickém centru v severní Číně se konopí sotva pěstovalo dřív než pšenice a proso. Ale řekněme, že z data lze odhadovat, že domestikace proběhla už v raném neolitu. Proč ne, na Blízkém východě a v Evropě se podobně velmi brzy začal pěstovat len.
Zajímavé také je, že se – alespoň dle této studie – řadu tisíciletí nedělal rozdíl mezi konopím primárně určeným pro různé účely. Teprve asi před 4 000 lety se od sebe oddělovaly linie pěstované kvůli vláknům (vyšší rostlina s větším množstvím vláken v hlavním stonku) a kanabinoidům (větší množství květů s olejem).
Autoři výzkumu také uvádějí, že zmapování různých genetických dat poskytuje poznatky pro další šlechtění, křížení i úpravy konopí metodami molekulární genetiky, ať už jde o průmyslové nebo medicínské využití.

G. Ren el al., „Large-scale whole-genome resequencing unravels the domestication history of Cannabis sativa,“ Science Advances (2021).
https://advances.sciencemag.org/content/7/29/eabg2286
Zdroj: Phys.org a další

Viz také: Z dějin konopí: Objeveny nejstarší doklady o využívání omamných účinů THC

Webbův dalekohled objevil velké množství plynů bohatých na uhlík, které slouží jako ingredience pro budoucí planety

Planety vznikají v discích plynu a prachu, které obíhají kolem mladých hvězd. Cílem projektu MIRI …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *