Image credit: ESA/Hubble & NASA, Acknowledgement: Judy Schmidt
Image credit: ESA/Hubble & NASA, Acknowledgement: Judy Schmidt

Jak určit rychlost rozpínání vesmíru – problémů je víc

Rychlost rozpínání vesmíru, respektive Hubbleova konstanta, se stanovují různými metodami. Narážíme ovšem na to, že tyto metody nevedou ke shodným výsledkům. Nová studie, zaměřená na měření rychlosti vzdalování galaxií, upozorňuje, že problém je možná ještě složitější, než jsme si dosud mysleli.
Nejčastěji používanými metodami pro určení Hubbleovy konstanty jsou analýza fluktuací reliktního záření a měření rychlosti vzdalování galaxií. Čím vzdálenější galaxie, tím se vzdaluje rychleji (tedy pokud jde o pohyb daný rozpínáním vesmíru; proto se musejí používat velmi vzdálené galaxie, aby efekt rozpínání prostoru převážil nad pohyby galaxií vůči sobě). Hubbleovu konstantu určíme kombinací rychlosti vzdalování a vzdálenosti galaxie.
Analýza Niels Bohr Institute a University of Copenhagen (Kodaň) ale dokládá, že že používaná měření rychlosti galaxií nemusejí být spolehlivá. Až dosud se předpokládalo, že problematické je spíše stanovení vzdálenosti, ukazuje se však, že nejistý je i druhý parametr.
Zdánlivě je vše jednoduché a rychlost vzdalování galaxií prostě odpovídá rudému posuvu jejich záření. Zkoumání záření více než 1 000 supernov, zaznamenaných během posledních 25 let, ale ukázalo, že ve skutečnosti do hry vstupují dva typy rudého posuvu. Jeden odpovídá opravdu vzdalování/pohybu celé galaxie, druhý ale pohybu hmoty, které je vyvržena z explodující hvězdy. Rychlost hmoty ze supernovy dosahuje řádově až procent rychlosti světla. Tento vliv je třeba zahrnout, respektive odrušit. K tomu se však podle nové studie používají dvě techniky a ty vedou k rozdílným výsledkům.
Neznamená to, že měření rychlosti je jediný problém. Spoluautorka studie Bidisha Sen uvádí, že i když použijeme pouze spolehlivě stanovené rudé posuvy, výsledky stejně přesně neodpovídají Hubbleově konstantě stanovené podle reliktního záření.

Charles L. Steinhardt et al. Effects of Supernova Redshift Uncertainties on the Determination of Cosmological Parameters, The Astrophysical Journal (2020). DOI: 10.3847/1538-4357/abb140
Zdroj: Niels Bohr Institute / Phys.org

Poznámka: Hubbleova (Hubbleova-Lemaîtrova) konstanta je označení trochu nešťastné, není konstantní v čase, viz zrychlující se rozpínání vesmíru.

Viz také:
Vesmíru má být opravdu 13,8 miliard let (zde vyšla hodnota Hubbleovy konstanty 67,6 kilometru za sekundu na megaparsec)

Bublina kolem Mléčné dráhy má vysvětlit různé rychlosti rozpínání vesmíru

Webbův dalekohled objevil velké množství plynů bohatých na uhlík, které slouží jako ingredience pro budoucí planety

Planety vznikají v discích plynu a prachu, které obíhají kolem mladých hvězd. Cílem projektu MIRI …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *