V následujícím přehledu najdete top roku na Sciencemagu – články seřazené dle čtenosti a tedy mezi čtenáři nejoblíbenější, alespoň z jednoho úhlu pohledu. Dlužno však dodat, že prakticky všechny texty v tomto top se mezi nejčtenější dostaly proto, že je vybral Google. A to občas přímo do českých Google News, ještě častěji do svého rozhraní API používaného v dalších aplikacích.
Jak vidno, Google kdovíproč miluje černé díry, částečně pak další astrofyziku. (Naopak např. článek o psech se dostal mezi nejčtenější bez Googlu.) Každé médium řeší, nakolik vytváří obsah s ohledem na zájem čtenářů (zájem určitého typu čtenářů), zájem inzerentů a s ohledem na (alespoň předpokládanou) kompetenci a zájem redaktorů, což je tím důležitější u projektů de facto jednohlavých. K tomu se pak dnes přidává i to, že „zájem čtenářů“ může znamenat i to, že člověk de facto píše pro algoritmy Googlu. (I když pomineme volbu témat, Google např. nijak nemiluje titulky s nějakými slovními hříčkami či vtipy, ale jasné až polopatické „X je Y“, „Vědci zjistili, že“…) Co doporučujete? Nakolik se ve volbě obsahu preferencím Google podřizovat?
Původní záměr se Sciencemagem byl spíše takový, že zde budou převažovat „věci na okraji IT“ – grafen a další materiály, nanotechnologie, baterie, kvantové počítače, biotechnologie (typu CRISPR), trocha umělé inteligence, to vše doplněno o úryvky z populárně vědeckých knih, občas trochou biologie/archeologie, kuriozit či matematických hříček. Astronomii a kosmonautiku bylo cílem tu a tam pro zpestření a po dohodě přebírat z úžeji specializovaných webů. Ke kosmologii či astrofyzice jsem pak neměl mnoho důvěry, jednak protože sám se nerozhodně nepovažuji za odborníka na tato témata (čím myslím: odhadem nevím o tom víc než průměrný čtenář, maximálně mohu věnovat tématu občas více času a čtu nebo alespoň letmo procházím co nejvíc pop-science knih), jednak na základě neblahé zkušenosti ještě z projektu Scienceworld; tato témata vysloveně přitahují šílence a lidi (nefyziky, nematematiky…), kteří vymysleli kosmologie vlastní (málokdo si o sobě myslí, že je odborníkem dejme tomu na hydrodynamiku, ale na kosmologii každý). Ti pak dokáží web svými diskusními příspěvky web přímo ochromit.
Člověk míní, Google mění. Jaký je názor čtenářů na další tematické zaměření Sciencemagu? (Mj. „psaní pro Google“ hrozí následujícím. Co Google považuje za významné? To, o čem píše nejvíc webů, zjednodušeně řečeno. Pokud by všechny pop-science weby tedy cílily na Google, budou si všechny, alespoň co se volby témat týče, podobné jak vejce vejci.)
Zde ony nejčtenější články za rok 2019 (dle absolutní čtenosti, čili dříve publikované jsou „ve výhodě“, nicméně stejně jde pouze žebříček z Google Analytics, uvedený zde pro zajímavost). Aktivní linky jsou z lenosti ponechány v podobě URL, z nichž je název článku nicméně patrný.
https://sciencemag.cz/nejvetsi-cerna-dira-je-v-clusteru-galaxii-abell-85/
https://sciencemag.cz/kvantovy-darwinismus-v-diamantu/
https://sciencemag.cz/zivot-na-planetach-u-cernych-der-je-pochybny/
https://sciencemag.cz/obri-planetarni-systemy-kolem-cernych-der/
https://sciencemag.cz/magnony-slibuji-huste-ukladani-dat-do-magnetickych-bublin/
https://sciencemag.cz/zareni-z-umele-cerne-diry-ma-spektrum-teplot/
https://sciencemag.cz/atomy-plynu-se-riti-k-supermasivni-cerne-dire-rychlosti-5000-km-s/
https://sciencemag.cz/superpozice-vzajemne-znicenych-kosmickych-lodi/
https://sciencemag.cz/kolem-center-galaxii-se-tvori-dalsi-obri-cerne-diry/
https://sciencemag.cz/na-zemi-pry-opravdu-existuje-misto-kde-nic-nezije/
https://sciencemag.cz/sheldonova-veta-o-cisle-73-dokazana/
https://sciencemag.cz/magnetickemu-poli-zeme-trvalo-prepolovani-mnohem-dele/
https://sciencemag.cz/simulace-ukazuje-zdeformovany-prostor-u-cerne-diry/
https://sciencemag.cz/zivotnost-homo-sapiens-podle-dna-je-38-let/
https://sciencemag.cz/verze-paradoxu-dvojcat-z-teorie-relativity-promichana-s-kvantovou-mechanikou/
https://sciencemag.cz/borelie-pry-do-tela-pronikaji-jinak/
https://sciencemag.cz/psi-a-vedomi-sebe-sama/
https://sciencemag.cz/historie-internetu-v-datech/
https://sciencemag.cz/proc-cerne-diry-a-neutronove-hvezdy-vubec-zari/
https://sciencemag.cz/kolem-cerne-diry-maji-obihat-kondenzaty-neznamych-castic/
https://sciencemag.cz/svet-fotonu-tepelna-smrt-vesmiru-a-velky-tresk/